Naprawa uszkodzonej membrany

Jeżeli membrana dachowa jest zniszczona, zmurszała lub popękana, naprawa jej jest konieczna przed wykonaniem ocieplenia pianą poliuretanową. Czasami również zdarzają się przypadki zapytań o wykonanie ocieplenia poddasza nieposiadającego membrany czy jakiegokolwiek innego rodzaju izolacji - w takim przypadku konieczne jest jej wykonanie. Nasz firma świadczy tego typu usługi.

W tym artykule skupimy się na pokazaniu prostej metody na wykonanie niezbędnych prac naprawczych metodą od środka. Membrana dachowa (folia paroprzepuszczalna) pełni jedną z ważniejszych funkcji w konstrukcji dachu. Zapobiega ona zawilgoceniu piany PUR (jak i każdej innej izolacji termicznej stosowanej w przegrodzie dachu) i pod żadnym pozorem nie należy jej pomijać. Zawilgocenie powstaje poprzez wykraplanie się pary wodnej na wierzchnim kryciu dachu, oraz poprzez podwiewanie śniegu lub deszczu pod dachówkę. Poza nielicznymi przypadkami gdzie nie mamy możliwości jej uzupełnienia, należy ją bezwzględnie założyć. Tanie i niskiej jakości folie dachowe po jakimś czasie pękają i murszeją co obrazuje poniższe zdjęcie. Taki dach przed wykonaniem izolacji pianą poliuretanową należy naprawić.

Zniszczona membrana
Zniszczona i popękana membrana do wymiany

Jak sobie w takim wypadku poradzić? Optymalne byłoby zrzucenie całego dachu z zewnątrz, założenie wysokiej jakości wysokoparoprzepuszczalnej membrany, a następnie poskładanie wszystiego od nowa. Niestety jednak koszt takiego przedsięwzięcia metodą od zewnątrz to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, co skutecznie odstrasza większość inwestorów. Dlatego też wiele osób decyduje się na znacznie tańszą opcję wykonania nowej membrany dachowej od środka budynku. Najprostsza metodą jest nabicie jej do boków krokwi stosując 2cm szczelinę wentylacyjną pomiędzy starą a nową folią. Należy tu pamiętać o kilku rzeczach:

Efekt końcowy powinien wyglądać tak:
Izoprofit - nowa membrana
Nowa membrana
Izoprofit - nowa membrana
Nowa membrana
Tak przygotowane poddasze gotowe jest na ocieplenie pianą PUR.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!