Jak przygotować poddasze do ocieplenia pianką PUR?

Odpowiednie przygotowanie jest niezwykle istotne, gdyż jest ono niezdębne do zapewnienia najwyższej jakości i efektywności izolacji.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub pytania proszę dzwonić do nas już na etapie wykonania dachu. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów i cieszyć się ciepłym domem przez długie lata.

Zacznijmy od tego, że piana poliuretanowa otwartokomórkowa, która obecnie jest najczęściej stosowana do ociepleń dachów metodą in situ (na miejscu budowy), może być aplikowana na wszystkie powierzchnie budowlane stosowane w konstrukcji dachu.

Przygotowanie poddasza do ocieplenia składa się z następujących etapów:

  1. O dociepleniu dachu należy pamiętać już na etapie budowy ścian budynku. Zaleca się by pomiędzy powierzchnią konstrukcji dachu, a nad ścianami zostawić około 15-20cm miejsca na wykonanie izolacji termicznej. Takie wykonanie pozwala na uniknięcie liniowych mostków termicznych wzdłuż ścian.
    Prawidłowe wykonanie tego zakresu obrazują zdjęcia:
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - prawidłowo obniżone ściany
    Prawidłowo obniżone ściany
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - prawidłowo obniżone ściany
    Prawidłowo obniżone ściany
    W tym miejscu pragniemy Państwu pokazać zbyt wysoko wymurowane ściany, których prawidłowe docieplenie nie będzie możliwe, nie należy popełniać tego typu błędu:
    Jak przygotować poddasze - zbyt wysoko wymurowane ściany
    Zbyt wysoko wymurowane ściany
    Jak przygotować poddasze - zbyt wysoko wymurowane ściany
    Zbyt wysoko wymurowane ściany
  2. Następną kwestią jest zamknięcie wszystkich przestrzeni nad ścianami kolankowymi i szczytowymi styropianem, oraz uszczelnienia ewentualnych nieszczelności pianą nisko-rozprężną z puszki. Takie doszczelnienia zapewnia brak możliwości zachlapania elewacji zewnętrznej okien i wylania piany na zewnątrz budynku. Zamknięcie tych przestrzeni można wykonać zarówno od zewnątrz wykonując ocieplenie ścian zewnętrznych lub samych ich szczytów lub od środka zamykając przestrzeń pomiędzy murłatą a powierzchnią wewnętrzną dachu (folią paroprzepuszczalną / membraną, płytami OSB lub deskowaniem). Ten zakres prac może wykonać również nasza firma.
    Wygląda to w następujący sposób:
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - doszczelnienie przestrzeni
    Doszczelnienie przestrzeni nad ścianami kolankowymi i szczytowymi
  3. Jeśli inwestor przewiduje rozprowadzenie w przestrzeni izolacji np. wentylacji mechanicznej lub innych instalacji, to jest to dobry moment, by je wykonać. Piana to świetny materiał izolacyjny, który szczelnie zalewa wszelkie rury peszle i przewody, żadna inna technologia docieplenia tego nie zapewni.
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - rozprowadzenie wentylacji mechanicznej
    Rozprowadzenie wentylacji mechanicznej
    Jeśli nie jesteśmy zmuszeni prowadzić wentylacji w ociepleniu to zaleca się jej wykonanie na poddaszu nieużytkowym, tam również można ocieplić te rury pianą. Jeśli mamy na tyle wysokie pomieszczenia, że możemy je obniżyć to rury można prowadzić również pod ociepleniem po jego wykonaniu, a nad zabudową płytami.
  4. W następnym etapie jeśli poddasze planuje się zabudować płytami GK należy zamontować uchwyty ES, lub wieszaki kotwowe. Jeśli planujemy obniżyć sufit w stosunku do jętek o większą odległość niż można uzyskać na uchwytach montujemy szpilki. W celu uzyskania prawidłowej nośności stelażu zaleca się montaż wieszaków w odległościach na krokwiach i jętkach 40-50cm. Należy pamiętać że przed ociepleniem nie zaleca się wygnania stelażu. Znacznie utrudnia on wykonanie izolacji, przerywanie natrysku w celu ominięcia rusztu zwiększa zużycie materiału, co może przełożyć się na większą cenę wykonania usługi.

    Najważniejszą kwestią na tym etapie jednak jest zostawienie odpowiedniej ilości miejsca na izolację. Należy pamiętać, że zgodnie z obecnymi przepisami należy zastosować min. 20cm piany otwartokomórkowej (w obiektach projektowanych od 2021 wymagać się będzie zastosowania 25cm piany). Zalecamy na poddaszu użytkowym pozostawienie pod planowanym profilem CD min. 23cm miejsca na odpowiednią warstwę izolacji. Strychy nieużytkowe w większości zastosowań domowych nie wymagają montażu profili i zabudowy, piana w tych pomieszczeniach może zostać odkryta bez zabezpieczenia.
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - montaż wieszaków
    Montaż wieszaków
  5. Na końcu zostają nam jeszcze do wykonania obróbki okien połaciowych. W przypadku braku możliwości wykonania tego etapu przed ociepleniem nasza firma uformuje pianę wokół okna w taki sposób, by umożliwić późniejszą zabudowę okna. Zalecamy jednak by przed pianą wykonać obróbkę okien z płyt karton-gips wodoodpornych (zielonych). Dodatkowo zaleca się wypuszczenie folii paroizolacyjnej którą złączy się z pozostałą paroizolacją.
    Tak to powinno wyglądać:
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - obróbka okien połaciowych
    Obróbka okna połaciowego - płyty karton-gips i folia paroizolacyjna
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - obróbka okien połaciowych
    Obróbka okna połaciowego - płyty karton-gips i folia paroizolacyjna
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - obróbka okna dachowego
    Obróbka okna połaciowego - płyty karton-gips i folia paroizolacyjna
  6. Poniżej pokazujemy jak formujemy pianę wokół okien w przypadku braku obróbki (szpalet) wokół okien. Takie wykonanie może wymagać minimalnych docięć na późniejszym etapie (piana to materiał, który możemy dowolnie docinać po wykonaniu natrysku):
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - brak płyt
    Wykończenie okna przy braku wcześniejszej obróbki okna połaciowego
    Izoprofit - jak przygotować poddasze - brak obróbki okna
    Wykończenie okna przy braku wcześniejszej okna połaciowego
  7. Tak przygotowane poddasze nadaje się do wykonania izolacji pianą poliuretanową.
    Nasza firma wykonuje prace związane z zabezpieczeniem ścian oraz okien przed zachlapaniem, wykonanie ocieplenia, oraz sprzątanie po wykonanej pracy.
  8. Już dobę po natrysku można przystąpić do dalszych prac na poddaszu:
    Izoprofit - prawidłowo wykonana izolacja - zamontowany stelaż
    Prawidłowo wykonana izolacja pianą - zamontowany stelaż
    Izoprofit - prawidłowo wykonana izolacja - wykończenie płytami karton-gips
    Prawidłowo wykonana izolacja pianą - wykończenie płytami karton-gips

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Państwu właściwie przygotować poddasze do ocieplenia i cieszyć się ciepłym domem przez długie lata.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub pytania proszę dzwonić do nas już na etapie wykonania dachu.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!